Co můžete a naopak nesmíte požadovat po nájemci?

Chystáte se pronajímat svou nemovitost? Co je dobré si ohlídat a zahrnout do smlouvy a jaká práva nájemce jsou naopak nedotknutelná? Pojďme se na tuto problematiku společně podívat.

Co můžete a naopak nesmíte požadovat po nájemci?

Chystáte se pronajímat svou nemovitost? Co je dobré si ohlídat a zahrnout do smlouvy a jaká práva nájemce jsou naopak nedotknutelná? Pojďme se na tuto problematiku společně podívat. 



Trvalý pobyt

Ve vztahu k potenciálnímu nájemníkovi se jedná asi o nejdiskutovanější téma. Ačkoli se někteří pronajímatele snaží zápisu trvalého pobytu zabránit rovnou v inzerátu nebo třeba i v nájemní smlouvě, majitel nemá možnost do této volby nájemníka jakkoliv zasáhnout. Nájemce vlastnící platnou nájemní smlouvou taktéž nepotřebuje od majitele bytu další svolení ke zřízení trvalého pobytu v pronajímané nemovitosti. 


Odlišná situace nastává v případě podnájmu. S tímto statusem, například u spolubydlení, je skutečně nutný výslovný souhlas majitele bytu. Zpravidla se proto při registraci trvalého pobytu na úřadě dokládá nejen podnájemní smlouva, ale také úředně ověřený písemný souhlas majitele.


Není však nutné z pozice pronajímatele ihned hledat nekalé úmysly. Pokud nájemce plánuje v bytě zůstat delší dobu (což ve výsledku ocení i samotný pronajímatel, kterému odpadává řešení dalších smluv a agenda spojená s případnou fluktuací nájemců v rámci jeho nemovitosti), trvalý pobyt mu právě v tomto směru značně pomůže. Ať už se jedná o komunikaci s úřady v lokalitě, kde se plánuje zdržovat, přihlášení se k praktickému lékaři či registrace dětí do místních vzdělávacích institucí, ale také čistě praktické věci usnadňující každodenní život, jako je získání povolení k rezidentnímu parkování.



Energie

Někteří pronajímatelé mají raději přehled a vše přefakturovávají a jiní nechávají řešit nové smlouvy a odběrná místa přímo nájemníka. Ve věci odběru energií není stanoven zákonem konkrétní postup a jde tedy vždy o dohodu mezi oběma stranami. Pokud nájemník vnímá přepis a řešení smluv jako ukládání nepřiměřených povinností, nemusí smlouvu podepisovat. Jedná se však pouze o jeho osobní rozhodnutí. Majitel není povinen požadavku na zařízení vyhovět. 


Na druhou stranu, pronajímatel nemá právo určovat, u kterého dodavatele energií má nájemník smlouvu podepsat. Může dojít k doporučení na základě dřívějších osobních zkušeností nebo dle zkušeností předchozích nájemců, avšak finální rozhodnutí je pouze na nájemci samotném.



Údržba a opravy

Údržby drobného charakteru řeší v průběhu platnosti nájemní smlouvy nájemce sám. Jedná se například o správu spotřebičů zahrnutých v nájemní smlouvě, kontrolu funkčnosti vodovodních baterií, plynových kamen  apod.


Pronajímatel by měl řešit organizačně i finančně náročnější a vyplývající z běžného opotřebení bytu či jeho vybavení. Proto by měl také zajistit například náhradu nefunkčního zařízení, které je součástí bytu anebo  uhradit náklady za opravy, které znemožňují užívání bytu.


Nejste si s organizací pronájmu, prodejem či nákupem nemovitosti jistí?  V INVBUILD vám rádi pomůžeme! Nově nabízíme služby realitní kanceláře  a zajistíme tak kompletně celý servis za vás a bez starostí. Zajímá vás více? Neváhejte nás kontaktovat!

PŘIDEJTE SE K NÁM, HLEDÁME PARTNERY PRO REALIZACE NAŠICH VIZÍ!

Adresa

Lužná 716/2
160 00, Praha - Vokovice